Kositaş Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.

100 yılı aşkın geçmişi ile Türk Sigorta Sektörü'nün öncü ve yenilikçi kuruluşu olan Kositaş, kurumsal ve bireysel olmak üzere tüm sigorta branşları ile reasürans konularında hizmet vermektedir. Teklif aşamasından itibaren, poliçe düzenleme ve hasar takibine kadar olan tüm evrelerde müşterilerini sigorta şirketleri nezdinde müşteri temsilcisi mantığı ile en iyi şekilde temsil eden Kositaş, profesyonel kadro, tecrübe ve bilgi birikiminden aldığı güçle olası risk unsurlarını tespit ederek, bunların en uygun koşullarla güvence altına alınmasını sağlamaktadır.

YÜZYILLIK DENEYİM

Cumhuriyet öncesine dayanan sigortacılık tecrübesi, 1942'de Kositaş'ın temellerinin atılması ile yeni bir boyut kazandı. Kositaş, güçlü bir broker olarak tecrübeli ve yenilikçi kadrosu ile risk analizinden, hasarın ödenmesine kadar olan tüm aşamalarda müşterilerinin yanında olmayı ilke edinmiştir.

EN GÜVENİLİR

Kişi ve kurumlara özel tasarlanmış ürünleri en uygun fiyat ve en iyi hizmet anlayışıyla müşterilerine sunan Kositaş Sigorta, bu alanda Türkiye'nin en güvenilir firmaları arasında olma kararlılığını sürdürmektedir.

GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ

Araçtan sağlığa, konuttan seyahate, Kositaş Sigorta tüm kurumsal ve bireysel müşterilerine geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermekte ve gelişen sektör koşullarında ürünlerini güncel tutmaktadır.

 • 1903

  David Josef Kohen Selanik'te Alman sigorta şirketi Victoria de Berlin temsilciliğini aldı ve Kohen ailesinin bir asırı geçen sigortacılık macerası başladı.

 • 1906

  İstanbul'a yerleşen David J. Kohen, Victoria de Berlin'in Osmanlı Devleti'ndeki temsilcisi oldu. Birkaç yıl içerisinde de şirketin Osmanlı Devleti'ndeki Genel Müdürü oldu.

 • 1928

  David J. Kohen Paris'e Victoria de Berlin'in Fransa ve Kuzey Afrika Genel Müdürü tayin edildi.

 • 1929

  Oğlu, Marko Kohen Türkiye'deki Victoria de Berlin'e Genel Müdür olarak atandı.

 • 1942

  Victoria de Berlin'in Türkiye ofisinin tasfiyesinden sonra Marko Kohen kendi şirketini kurarak sigortacılık faaliyetlerine acente olarak devam etti.

 • 1949

  Onursal Başkanımız David Kohen, babası Marko Kohen'in yanında, Karaköy Manhaym Han'daki ofisinde acenteliğe başladı.

 • 1950

  David Kohen hırsızlık sigortası ve aile reisi sorumluluk sigortalarının Türkiye'deki ilk poliçelerinin yapılmasına öncü oldu ve sektörün gelişmesine katkı sağladı.

 • 1952

  "Marko Kohen ve Oğlu Kolektif Şirketi" Karaköy Bankalar Caddesi'ndeki Union Han'da kuruldu.

 • 1980

  Ailenin 4. neslinin aktif olarak sigorta sektörüne girmesi ile, şirket yeni kurumsal kimliği çerçevesinde Kositaş Sigorta Acenteliği A.Ş. ismini aldı.

 • 2002

  Bu tarihe kadar sigorta acentesi olan Kositaş Sigorta brokerlik ünvanını aldı.

 • 2013

  5. neslin de ekibe katılması ile 3 nesil bir arada Kositaş Sigorta bünyesinde modern sigortacılık anlayışıyla hizmet verilmektedir.

Kurucumuz David Kohen

Kimdir?

Yüz yılı aşkın süredir sigortacılık yapan bir ailenin üçüncü kuşak temsilcisi olan David Kohen, dünyaya 1924 yılında İstanbul'da geldi. 1949 yılında İstanbul'da babası Marko Kohen ile birlikte sigorta acenteliği yaptıktan sonra Marko Kohen ve Oğlu Kolektif Şirketi'nin kurucu ortağı oldu ve 1980'de Kositaş Sigorta'yı kurdu ve 2011 yılına kadar aktif iş hayatına devam etti.

Biyografik Kitap

"Sigortacılığın Duayeni DAVİD KOHEN: Sigortacı Bir Ailenin Beş Nesillik Serüveni" adlı biyografik kitabı, Birant Yıldız tarafından kaleme alınmış ve Literatür Yayıncılık etiketiyle 2015 yılında okurlarla buluşmuştur. Sigortacılığın dünyada ve ülkemizde hangi şartlarda geliştiğini tarihi ve ekonomik bir perspektiften aktaran bu kitap, aynı zamanda, Türkiye’nin toplumsal tarihinin özetini bir sigortacının penceresinden okurlara sunuyor. Biyografi, Osmanlı ve Türkiye'de Sigorta ve Kohen ailesinin sigortacılık ile olan derin bağları gibi birçok sektörel ve tarihi konuları da ele alıyor.

Allianz Sergisi

Eski sigorta poliçeleri ve evrakları ile firemark (yangın levhası) koleksiyonu 2014 yılında Osmanlı Bankası Müzesi'nde sergilendi. Allianz’ın sponsorluğunda, “Mal Canın Yongasıdır: David Kohen Koleksiyonundan Belgelerle Osmanlı İmparatorluğu’nda Sigortacılık” sergisi 33 poliçe, 15 harita ve 21 firemark ile 2009 yılında tarih ve sigorta meraklılarını ağırladı. Ağırlıklı olarak David Kohen'in özel koleksiyonuna dayanarak düzenlenen ve Osmanlı İmparatorluğu'nda sigortacılığı konu eden sergisine eşlik eden kitap ise, dönemin belge ve objelerine dayanarak bu tarihsel süreci anlatmayı amaçlamaktadır.

Sigortacı Gazetesi

20 yıla yakın süre boyunca David Kohen sektörel birikimlerini ve düşüncelerini, nev-i şahsına münhasır kalemiyle Sigortacı Gazetesi okurlarıyla paylaştı ve köşe yazarlığı yaptı.

Axa Sigorta David Kohen Koleksiyonu

Axa Sigorta, David Kohen ile "Sigortacılık Tarihinin İzleri" adlı 9 bölümlük çok özel bir röportaj serisi gerçekleştirdi. Onursal Başkanımızın 50 yılı aşkın süredir topladığı ve sigorta belgelerinden oluşan koleksiyonu da dijital ortama aktarıldı. David Kohen röportajlarda hayatı boyunca biriktirdiği belgeleri, anıları ve derin bilgi birikimiyle Türkiye’de sigortacılığın tarihine ışık tutarken yeni nesillerle de tavsiyelerini paylaşıyor.